DKK Bezdomny ptak

W lutym na DKK czytaliśmy książkę Glorii Whelan pt. „Bezdomny ptak”. To bardzo piękna książka o miłości, cierpieniu,  kulturze i religii w Indiach oraz roli kobiety w świecie zorganizowanym przez mężczyzn.

Trzynastoletnia Koli zostaje wydana za mąż, za chłopca którego wcześniej nie znała. Okazuje się, że jest on śmiertelnie chory na nietypową odmianę gruźlicy. Niedługo chłopak umiera, a dziewczynka staje się wdową, która w kulturze indyjskiej przynosi pecha, jest także obciążeniem dla rodziny. Nie może więc wrócić do rodziców, ponieważ byłoby to dla nich hańbą. Sprowadziłoby to również  nieszczęście na całą rodzinę. Koli jest bardzo samotna i nieszczęśliwa. W domu teściów pracuje wykorzystując wszystkie swoje siły, wszyscy i tak  źle ją traktują. Jednak wkrótce w życiu młodej kobiety następuje nagły zwrot i wszystko zmienia się na lepsze.

Tę książkę może przeczytać każdy. Opisuje w ciekawy sposób codzienne życie indyjskich kobiet. Przekazuje nam, że z każdej, nawet najgorszej sytuacji możemy znaleźć wyjście, trzeba tylko szukać i nigdy się nie poddawać.
Katarzyna Latacz