Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Czytaj po swojemu” – czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. Za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy” – pisał Carlos Ruiz Zafon w książce „Cień wiatru”.

Obecnie, choć dostęp do informacji jest o wiele łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, książki wciąż pozostają szalenie istotne w naszej kulturze. Czas spędzony z książką nigdy nie jest czasem straconym. I choćby dlatego, książki zasługują na swoje własne święto. Jest nim Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne międzynarodowe święto na cześć książek i czytelnictwa obchodzone 23 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich oraz zachęcania ludzi do częstszych wizyt w bibliotekach i księgarniach.

Dzień Książki to także wspaniała okazja, by zaszczepić dzieciom miłość do książek, która na pewno zaowocuje w ich dalszej edukacji i życiu, dlatego Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy świętowała go razem z przedszkolakami z naszej gminy. Gościliśmy w Wierbce, Dzwono-Sierbowicach oraz w Pilicy. Dzieci poznały zasady szanowania książek, czyli Kodeks Czytelnika , poznały smoka Fergala i nauczyły się jak radzić sobie ze złością. Spotkania przyniosły wiele uśmiechów i wrażeń czytelniczych, a także obietnicę świętowania z książką każdego dnia.

Dzieci czytają chętniej jeśli szanujemy ich wybory i zainteresowania. Posiadamy bogaty księgozbiór dla dzieci i młodzieży, który nieustannie wzbogacamy wychodząc naprzeciw potrzebom czytelniczym naszych małych miłośników książek. Zatem jeśli chcemy by nasze dzieci w ogóle czytały – pozwólmy im czytać „PO SWOJEMU”.

Zapraszamy do Biblioteki. Świętujmy razem!