Dyskusyjny Klub Książki - Wierbka 25.07.2014

Na spotkaniu DKK w pierwszych dniach  lipca omawiano książkę „Córka oficera” Ziny Rohan

a oto recenzja książki, jednej z uczestniczek spotkania:

…”Po przeczytaniu „Córki oficera” Ziny Rohan żadna z nas nie chciałaby być główną bohaterką. Nie dlatego, że jej losy potoczyły się w taki a nie inny sposób – przez wojnę, jej następstwa, dziwny ustrój lat następnych. Ale przez charakter bohaterki. Marta to córka oficera polskiego. Od małego nauczona patriotyzmu, szacunku do ojca, wygodnicka – ponieważ matka była tą, która dbała o domowe pielesze. Dumna, żyjąca ideałami wpojonymi w domu, ideałami nie swoimi ale swojego ojca.  I ta 17-letnia panna wpada w tryby wojenne, zsyłkę na krańce Rosji, pracę w szpitalu Miasta Namiotów aż trafia do miejsca tak innego  od tego, w którym żyła dotąd.

Jakże egoistyczną staje się ta dziewczyna,  jak zachwiany jest jej wyuczony przez ojca kodeks etyczny i niestety jaką jest matką. Nikt nie oczekiwał od niej, że będzie Matką Polką, ale jednak ta rola ją przerosła. Można ją wytłumaczyć, zmusić się do znalezienia usprawiedliwienia ale czy tak naprawdę warto? Może jest ktoś kto obroni jej honor, kto  tego spróbuje”….

Zapraszamy na następne spotkanie, oczywiście przy filiżance dobrej kawy.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy Filia w Wierbce   25.07.2014 (piątek) o godz. 17.00

Dyskutować będziemy na temat książki „Jedenaście minut” Paulo Coelho.

LIP