145 ROCZNICA URODZIN STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Dziś 15 stycznia – 145 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego w dzisiejszym wpisie kila słów o tym niezwykłym  artyście  i twórcy.

Był to malarz, dramatopisarz, poeta, inscenizator, reformator teatru. Bardzo ważną rolę w jego działalności odegrały witraże, które można obejrzeć w Kościele Franciszkanów w Krakowie. W twórczości plastycznej przeważają portrety i pejzaże . W dziedzinie literatury stał się największym oprócz romantyków twórcą dramatu. Wyspiański podejmował się zadania kształtowania sztuki teatru współczesnego społeczeństwa. Najważniejszym dramatem i zarazem dziełem teatralnym Stanisława Wyspiańskiego jest „Wesele”, w którym artysta wykorzystuje poetykę symbolizmu ukazując gorzki obraz bezsił społeczeństwa, krępowanego podwójną niewolą – politycznego ucisku bezwładu narodowej tradycji. Akcja „Wesela”  została oparta na wydarzeniu autentycznym, które miało miejsce w Bronowicach Małych – podkrakowskiej wsi, a był to ślub przyjaciela  autora – Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, córką bogatego chłopa z podkrakowskiej wsi. Państwo młodzi byli zgodnie ze zwyczajem ubrani do ślubu w strój ludowy. Autentyczne eksponaty można obejrzeć w Bronowickiej Rydlówce, gdzie w zamykanych szafach przechowywane są z wielką pieczołowitością. Aby zaspokoić Państwa ciekawość jak wyglądał ów strój kobiecy, proponujemy przyjrzeć się nowo zakupionym strojom dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pilica, albowiem właśnie strój noszony przez Panie podczas różnych uroczystości lokalnych jest właśnie odwzorowaniem stroju „Bronowickiego” .Wielu z pośród uczestników wesela Rydla stało się pierwowzorami bohaterów dramatu Wyspiańskiego.  Treść „Wesela”, przy pierwszym czytaniu nie dla wszystkich może być zrozumiała, z powodu zastosowanych symboli: chochoł, czepiec, nos, poeta, stańczyk. Aby dobrze zrozumieć treść dramatu trzeba sięgnąć do historii naszego kraju, który w tym czasie był pod zaborem. Warto przy tej okazji wspomnieć, iż siostra Pana Młodego z „Wesela” Lucjana Rydla  (Anna Rydlówna) była serdeczną przyjaciółką znanej nam piliczanki Siostry Magdaleny Marii Epstein (córki właściciela  pilickiego pałacu – Leona Epsteina), założycielki pierwszej polskiej szkoły dla dziewcząt kształcących pielęgniarki.  Członkowie Klubu Seniora będąc w Krakowie, odwiedzili Rydlówkę, a następnie będąc na Skałce zapalili w krypcie na  grobie St. Wyspiańskiego symboliczny znicz.

W naszych zbiorach posiadamy

• „Wesele”,
  • „Noc Listopadową”,
  • „Warszawiankę”,
  • a także noty biograficzne  dotyczące Wyspiańskiego.

STY