Czy świat bez książek mógłby istnieć?

Czy świat bez książek mógłby istnieć? Pozornie nic się nie zmieni. Dzieci będą zdawały z klasy do klasy. Społeczność cały dzień będzie spędzać przed ekranami telewizorów i kolorowych mediów. Poświęcimy dużo czasu na czatowanie oraz przewijanie tablic i filmików w mediach, co doprowadzi do osłabienia kontaktów w świecie „offline”.

Wyobraźmy sobie ludzi, którzy nie poszukują prawdy, nie chcą wprowadzać nowych rozwiązań, ludzi pozbawionych skłonności do refleksji. W takiej scenerii jakikolwiek rozwój byłby niemożliwy. Nauka przestanie służyć wyższym wartościom, stając się jedynie zbędnym dodatkiem. Świat nie istniałby bez książek, to one poszerzają nasze horyzonty, stymulują nasze umysły i kreatywność.

Wszyscy ubożejemy bez książek, ale Ci najmniejsi szczególnie dotkliwie. Dziecko znajdzie w książce miłość, radość, odróżni dobro od zła. Dzięki słowom dziecko nazywa swoje uczucia i potrafi o nich mówić. Potrafi również nazywać uczucia innych, słuchać o nich, rozmawiać. Pozbawiony książek świat naszych dzieci to świat milczenia, samotności i egoizmu. Czytanie książek jest dla dziecka czasem relaksu. Poprzez czytanie dziecko zdobywa wiedze o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze.

O tym, jak trudno byłoby żyć w świecie bez książek, wiedzą nasi kolejni zdobywcy dyplomów „ Mała Książka – Wielki Człowiek”.

1. Liliana Płoszaj – IX dyplom
  2. Michał Seweryn – IX dyplom
  3. Kuba Pacia – VI dyplom
  4. Łucja Imiołek – III dyplom
  5. Apolonia Jarzyńska – III dyplom
  6. Oliwia Soczówka – II dyplom
  7. Kaja Pająk – II dyplom
  8. Amelia Błażkiewicz – I dyplom

Cieszymy się, że jesteście z nami. Gratulujemy!