Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023

12. odsłona Narodowego Czytania już za nami! Celem wydarzenia jest promocja czytelnictwa w Polsce i pielęgnowanie pamięci o najważniejszych dziełach polskiej literatury. Od samego początku Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy corocznie angażuje się w akcję i organizuje wspólne czytanie, które odbywa się w jedną z pierwszych sobót września. Na tegoroczne czytanie zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Pilica Panem Arturem Janosikiem.

9 września 2023 roku miłośnicy literatury, już po raz drugi spotkali się na placu Mickiewicza przed ratuszem, by wspólnie czytać fragmenty “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - społeczno-obyczajową powieść pozytywistyczną z 1888 roku. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

Wspólne czytanie otworzył Dyrektor Biblioteki Wojciech Siejka, a następnie Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik odczytał list Prezydenta RP z przesłaniem, „aby tegoroczna lektura pogłębiła namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.

Aby na nowo odkryć atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy, ratusz w Pilicy został udekorowany w sposób klimatyczny, zgodny z tematyką powieści. Uczestnicy mogli się poczuć jakby znajdowali się nad brzegiem Niemna. W trakcie wydarzenia nie zabrakło wspaniałych utworów wokalnych, które jeszcze bardziej wprowadzały nas w nastrój panujący w danej scenie.

W świat powieści wprowadzili nas znakomici lektorzy czytający kolejno 6 różnych fragmentów, przybliżających najważniejsze motywy lektury. Byli to czytelnicy Biblioteki: Pani Ewa Kozjak, Pani Karolina Węglarz, Pani Izabela Putowska-Sąkól, Radni Miasta i Gminy Pilica: Pani Joanna Kaniecka, Pan Wojciech Gamrot, Pan Tomasz Karpała oraz pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy, Pani Agnieszka, Pani Edyta, Pani Katarzyna, Pani Magdalena, Pani Kateryna oraz Pan Karol. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych gminy, oświaty, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Pilica.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli razem z nami podczas tej niezwykłej lekcji literatury. Wierzymy, że wspólne czytanie wydobyło urok poezji Orzeszkowej i skłoniło do refleksji nad ponadczasowym przesłaniem powieści.

14

WRZ

2023

118

razy

czytano

9/799

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia