Podsumowanie Konkursu pt. „Palma Wielkanocna 2024”

W Niedzielę Palmową, 24 marca odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu „Palma Wielkanocna 2024”.

Organizatorami konkursu są Burmistrz Miasta i Gminy w Pilicy Artur Janosik, Gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów w Biskupicach oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy.

Celem konkursu jest kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych oraz rozbudzanie inwencji twórczej poprzez stworzenie możliwości do prezentacji wykonanych palm wielkanocnych. Udział w konkursie był doskonałą okazją do zaprezentowania indywidulanych zdolności, promocji swoich dzieł oraz lokalnych społeczności, z których pochodzą. Do tegorocznego konkursu zgłoszone zostały 34 palmy – 18 w kategorii indywidualnej oraz 16 w kategorii zbiorowej – które zostały ocenione przez jury pod względem długości, doboru odpowiednich materiałów, estetyki, pomysłowości i inwencji twórczej.

Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu Kościół Katolicki rozpoczyna Wielki Tydzień czyli przygotowanie do najważniejszych świąt - Wielkiej Nocy. Tegoroczne wydarzenie rozpoczęto od godz. 10.00. Na dziedzińcu klasztoru OO. Franciszkanów mogliśmy zobaczyć wszystkie palmy zgłoszone do Konkursu "Palma Wielkanocna 2024". Palmy zostały zmierzone i ocenione przez jury, a następnie poświęcone przez Gwardiana o. Tomasza Kobierskiego. O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po nabożeństwie ogłoszono wyniki konkursu na palmę wielkanocną.

W skład komisji konkursowej weszli: Burmistrz MiG Artur Janosik, Gwardian o. Tomasz Kobierski, Przewodnicząca Rady MiG Barbara Przybylik, Dyrektor MGBP w Pilicy Wojciech Siejka, Sekretarz MiG Joanna Ślusarczyk, Dyrektor ZEAS Barbara Wrona, Kierownik OPS w Pilicy Monika Czech, Dyrektor ZUWiK Kamil Grudziński oraz Wiceprzewodniczący Rady MiG Wojciech Gamrot.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: indywidualnej, koła gospodyń wiejskich oraz pozostałe zespoły. W tegorocznej edycji zaangażowanie i wysoki poziom wykonania palm doprowadziły do wyjątkowej sytuacji, w wyniku której w poszczególnych kategoriach zostały przyznane pierwsze miejsca dla wszystkich uczestników. W kategorii koła gospodyń wiejskich nagrodami były czeki gotówkowe oraz nagrody książkowe dla wszystkich kół biorących udział w konkursie tj. KGW Przychody, KGW Wierbka, KGW Solca, KGW Siadcza, KGW Dobra, KGW Kidów, KGW Pilica, KGW Kleszczowa, KGW Dzwonowianki. W kategorii pozostałe zespoły zostały przyznane czeki gotówkowe oraz nagrody rzeczowe dla zgłoszonych zespołów tj. dla: OSP Kidów, MDP Wierbka, Dyskusyjny Klub Książki, Przedszkole w Pilicy – grupa „ŻABKI” pod opieką P. Renaty Gajdy, Zespół Szkolno-Przedszkolnego w Wierbce – „Świetlica” pod opieką P. Agnieszki Duras, zespół pokoleniowy – matka, córka, wnuczka (Zofia, Anna, Kinga) oraz zespół pokoleniowy– matka, córka (Urszula, Sylwia Szota). W kategorii indywidualnej nagrodą były również czeki gotówkowe oraz nagrody rzeczowe. W tej kategorii udział wzięli: Filip Świderski, Alan Świderski, Lena Błaszkiewicz, Wiktor Skowronek, Michalina Skowronek, Julia Nowak, Natalia Majka, Lena Majka, Julia Majka, Miłosz Kowalczyk, Antonina Jurkowska, Julia Szota, Paweł Straszak, Mateusz Brożek, Amelia Janosik, Wiktoria Pelon, Robert Roch oraz Marta Kasprzak-Świderska.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie w działania wspierające kształtowanie otwartej i społecznej postawy wśród mieszkańców naszej gminy oraz życzymy zdrowych, pełnych uśmiechu i nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Foto: UMiG