Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

13 GRUDNIA – DZIEŃ ŚW. ŁUCJI

13 GRUDNIA – DZIEŃ ŚW. ŁUCJI

Dziś 13 grudnia – dzień św. Łucji z Syrakuz.
 

„….Jej relikwie znajdują się w Wenecji. Swój majątek sprzedała ubogim. Wydana przez narzeczonego poniosła śmierć męczeńską około 304r. W Szwecji do dziś symbolizują ją dziewczęta ze świecami idące w korowodzie organizowanym 13 grudnia. We Włoszech Santa Lucia przynosi dzieciom podarki (13 XII). Jest patronką ociemniałych, poetów, trubadurów, rolników, szwaczek i krawców….”.

 

Zgodnie z ludową tradycją od tego dnia zaczynano świąteczne porządki i przygotowania do świąt. Odstępstwa od tego terminu mogły mieć rzekomo nieprzyjemne skutki np. dla zgody w rodzinie. Dość powszechnie uważano, iż dzień św. Łucji sprzyja praktykom czarownic i guślarzy. Podczas długiej nocy mogli oni zaszkodzić ludziom i zwierzętom. Dlatego też należało się przed tym należycie zabezpieczyć np. okadzić domostwo święconymi ziołami. W dawnej Polsce po św. Łucji rozpoczynało się roznoszenie przez księży wigilijnych opłatków.

Z dniem tym wiąże się kilka zwyczajów :

  • ”…utrzymywało się tu i ówdzie odkładanie drewnianych klocków tzn. od św. Łucji do wigilii odkładano każdego dnia po jednej szczapie drewna, aby w dzień wigilii rozpalić nimi ogień…”. ;
     
  •  „…W tradycji miejskiej choć już w bardzo ograniczonym zakresie zachował się zwyczaj wkładania gałązek czereśni lub wiśni do naczynia z wodą. Oczekiwano by zakwitły. Jeśli tak się stało, radość domowników była ogromna bowiem, kwiat zapowiadał powodzenie, radość i dostatek rodzinie.
     
  • Najpopularniejszym zwyczajem jest jednak przepowiadanie pogody: ludzie uważali, że mogą ją przewidzieć, obserwując 12 kolejnych dni, pozostałych do Bożego Narodzenia. Jeden dzień odpowiadał jednemu kolejnemu miesiącowi w roku. Sporządzano notatki, rano, w południe i wieczór, a to odpowiadało z kolei dekadom miesiąca. Czasem się to sprawdzało, a czasem nie bo i interpretacja zapisków bywała różna.

 
„Saint Lucy” Domenico Beccafumi (1521), olej na desce

Z dzisiejszym dniem wiąże się kila przysłów:

  •  „Św. Łuca dnia przyrzuca”;
  • „Na św. Łucę noc się z dniem tłucze”;
  • „Kiedy na św. Łucję mróz, to smaruj gospodarzu wóz”.

Interpretacje przysłów i zwyczajów zostawiamy Państwu.
 
Przy opracowywaniu wpisu korzystaliśmy z następujących pozycji: „Encyklopedia tradycji polskich”, Renata Hryń – Kuśmierek, Zuzanna Śliwa; „Sacrum, rodzina i tradycje” Halina Gerlich, Marian Grzegorz Gerlich, „wielka księga imion”, Ilija Mariankovic, „Polskie zwyczaje świąteczne” Renata Hryń – Kuśmierek,  „Tak żyli ludzie w dawnej Polsce. Tradycje świąt dorocznych”  i „Biesiada polska”.

13

GRU

2013

1023

razy

czytano

807/832

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia