Noc Świętojańska – Pilickie Wianki

W sobotę 24 czerwca 2023 r. mieszkańcy Gminy Pilica spotkali się nad pilickim stawem, aby wziąć udział w tradycyjnych obrzędach Nocy Świętojańskiej.

Organizatorem tegorocznej Nocy Świętojańskiej był zarząd Gminny Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Pilica wraz z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Pilicy. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pilica.

O godzinie 18.00 nad pilickim stawem zgromadzili się zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władzy samorządowej, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Gminy Pilica. Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem wszystkich uczestników oraz przybliżeniem wszystkim obecnym legendy o kwiecie paproci. Po uroczystym powitaniu gości, jako pierwszy glos zabrał gospodarz Miasta i Gminy Pilica – Artur Janosik. Burmistrz wyraził wdzięczność organizatorom za przygotowanie sobotniego święta, wskazując równocześnie na ważną rolę jaką pełnią organizacje działające na terenie naszej Gminy w kultywowaniu tradycji lokalnych. Przewodnicząca Zarządu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Pilica Barbara Przybylik złożyła podziękowania wszystkim obecnym za przybycie, a władzy samorządowej za wspieranie lokalnych inicjatyw.

Następnym punktem wieczoru były poszukiwania kwiatu paproci. Na znalazcę czekała przygotowana wcześniej nagroda.

O godzinie 19.00 rozpoczęło się tradycyjne puszczanie wianków na zalewie w Pilicy oraz wyjaśnienie zwyczajów z tym związanych, poprzedzone konkursem na najpiękniejszy wianek świętojański. Z uwagi na to, że jedną z najpopularniejszych praktyk Nocy Świętojańskiej jest wyplatanie wianków z wonnej roślinności, nie mogło tego zabraknąć podczas tegorocznych obchodów. W trakcie wieczoru zostały przeprowadzone przez pracowników Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy warsztaty twórczo – manualne w wyplataniu wianków świętojańskich, w których wzięły udział zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli mieszkańcy Gminy Pilica.

Po tej części wydarzenia zapłonęło duże ognisko oraz została objaśniona symbolika ognia w słowiańskiej tradycji, gdyż Noc Kupały wypełniona jest rytuałami związanymi z wodą, ogniem i ziołami.

Zwieńczeniem wieczoru było wspólne biesiadowanie przy muzyce.

Artykuł i fotografie: UMiG

LIP